Yüzey kaplama ,
Boya uygulama sisteminin boyama öncesi ilk adımı ve iyi bir boya kalitesi için en önemli aşamasıdır.
Metalden alüminyuma çelikten plastiğe kadar birçok malzeme için yağ alma,fosfatlama ve aşındırma işlemleri uygulanmaktadır. Uygulamada malzeme yüzeyi yağdan arındırılarak korozyana karşı direnç için önemli olan fosfat kaplama işlemleri yapılmaktadır.

Demir fosfat yüzey kaplama
Çinko fosfat yüzey kaplama
Zirkonyum fosfat yüzey kaplama

DALDIRMA TİP YÜZEY TEMİZLEME

Üretim kapasitesinin az olduğu işletmelerde veya parça boyutlarının çok büyük ve çeşitliliğinden dolayı tercih edilmektedir.
Sistem kimyasal prosese uygun sayıda banyo , sepet ve havai vinç hattını kapsar. Ürünlerin sepet içerisinde uygun süre ve sıcaklıkta banyolarda bekletilerek yüzeyin boyaya hazırlanması esasına dayanır.
Daldırma tip yüzey temizleme ,
Yağ alma , durulama ve fosfatlama aşamalarını içerir ve sistem manuel veya otomatik olarak uygulanabilir.

 

SPREY TİP YÜZEY TEMİZLEME

Sprey tip yüzey temizleme hatları tamamen otomatik olarak yapılmakta olup , işlem süreleri daha kısa olmasından dolayı yüksek verim ve yüksek kapasite sağlar.Çalışma prensibi kısaca konveyör üzerindeki iş parçaları yüzey temizleme hattının aktif bölümlerinden uygun süre ve uygun sıcaklıkta geçerken kimyasalın belirli bir basınç ile iş parçası üzerine püskürtülmesi ve yüzeyin arındırılarak boyaya hazırlanması esasına dayanır.
Sprey tip yüzey temizleme ,
Yağ alma , durulama ve fosfatlama aşamalarını içerir.