Elektrostatik toz boya uygulama sistemlerinde , Yüzey temizleme işlemi uygulanan ürünün boyama işlemine geçilmesinden önce yüzeyinin nemden arındırılması ve kurutulması ile boya işlemi tatbik edilmiş olan ürünün yüzeyindeki toz boyanın polimerizasyonu için kürlenmesini sağlayan fırınlarlardır.

İhtiyaca ve yerleşim seçeneklerine bağlı olarak manuel, yarı otomatik ve tam otomatik sistemlere uygun , enerji kaynağı olarakda doğalgaz ( LNG,LPG) mazot ve elektrikli seçenekleri ile imal edilebilirler.

TÜNEL TİPİ  ( U-M-S-L) FIRINLAR

Tünel tipi fırınlar konveyörün ilerleme şekline göre U,M,S ve L tip modüler tasarımlardır.

Fırının giriş ve çıkış kapıları açık olup giriş ve çıkışlarda bulunan hava perdeleri ve özel tasarım hava kırıcılar ile ısı kaybı engellenmiştir.

Isıtma şekli endirekt ısıtma olup , konveksiyon prensibine dayalıdır. Kontinü şekilde çalışıp homojen ısı dağılımı ile kaliteli bir yüzey ve optimum kürlenme döngüsü sağlar.

 

KUTU TİPİ ( BOX ) FIRINLAR

Manuel veya bara aktarmalı sistemlerde kullanılan modüler tasarım tek taraf veya her iki taraftan kapılı arabalı ve askılı könveyör şeklinde imal edilebilen elektrostatik toz boya ve yaş boya kürlenme fırınlardır.

Isıtma şekli endirekt ısıtma olup fırın içi tabandan veya tavandan üfleme yapacak şekilde dizayn edilen hava kanalları sayesinde homojen bir ısı dağılımı yapılır.

 


 

PALET KONVEYÖRLÜ FIRINLAR

Yarı otomatik sistemlerde kullanılan modüler tasarım ve iki tarafından kapılı fırınlardır , Üst tarafında step by step şeklinde çalışan konveyör vardır.

Bu konveyör her istasyonda kendiliğinden duran 3 ayrı (yükleme-pişirme-boşaltma) istasyondan oluşmaktadır.Fırın kapıları kombine ve sürgülü olarak dizayn edilmiş olduğundan bir kapı ne kadar açılırsa diğer kapı aynı oranda açılır. Isıtma şekli endirekt ısıtma olup homojen bir ısı dağılımı ile kürlenme kalitesi üst düzeyde tutulmaktadır.

 


INFRARED FIRINLAR

Elektrostatik toz boya ve yaş boya pişirmede kullanılan gazlı tip ınfrared paneller ve elektrikli tip infrared ısıtıcılar verimli ve kısa sürede pişirme işlemi yaparak yer ve enerji kazancı sağlarlar.

Infrared ısıtıcı , ısıya ihtiyaç duyulan tüm ürünlerde komple kütleyi ve havayı ısıtmadan boyadaki ve yüzeydeki kaplamada moleküler hareket meydana getirmektedir. Sürtünme esaslı bu ısınmada boyanın yapıştırılmak istendiği ürünün tamamı ısınmaz.

Ancak ürün yüzeyinden kütlenin derinliğine kadar sadece ürün ısı iletme katsayısına bağlı olarak ısınma oluşur.

Infrared ısıtıcılar havayı ısıtmaya ve ısı iletimi için havaya ihtiyaç duymazlar.Direkt olarak uygulamanın yapıldığı yüzeyi ve yüzeye yapılan boyayı veya kaplamayı ısıtır