Elektrostatik toz boya kabinleri ,Toz boyanın iş parçası üzerine tatbik edildiği ve aynı zamanda geri kazanıldığı ,boyanacak parçanın çeşitliliği ve renklerin değişkenliğine bağlı olarakta farklı tiplerde dizayn edilen kabinlerdir.

FİLTRELİ TOZ BOYA KABİNİ

İçerisinde uygulanan boyanın geri kazanılması için kartuş filtre elemanlarının kullanıldığı kabinlerdir.
Kabin çıkışında bulunan emiş fanının meydana getirdiği hava akımıyla beraber filtre elemanında tutulan boyanın ters patlatma sitemiyle beraber kabin içerisine dökülmesi ile geri kazanım yapılır.
Genel olarak düşük adetli ve fazla renk değişimine ihtiyaç duyulmayan üretimler ile manuel uygulamalarda tercih edilir.

 

PVC TOZ BOYA KABİNİ (ANTİ-STATİK)

Toz boya kabinlerinde son teknoloji Anti-Statik PVC toz boya kabinleri tüm işletmelerin toz boya uygulama sırasında zaman kaybı olan renk değişimi süresinin minumuma inmesi için tasarlanmıştır.

Sistemde birer adet mono siklon , plastik kabin ve toz boya merkezi bulunmaktadır Anti-Statik özelliğe sahip olan plastik kabinlerde toz boya parçacıkları kabin yüzeyine yapışmadan kabin tabanına dökülmektedir .

Mono siklon vasıtası ile emilen toz boya siklon deposuna oradanda toz boya merkezine aktarılır. Operatör desteğine duyulan ihtiyaç minumumdur , Sistem tamamen PLC kontrollü olup parça tanımlama sistemide otomasyona dahil edildiği takdirde kesintisiz olarak çalışabilir.

Manuel uygulama alanı operatör ergonomisi düşünülerek kabin dışına alınmış olup , kabin için hava akışı kusursuz bir şekilde homojendir. Bu şekilde toz boya tabancasından püskürtülen boya tanecikleri en ideal şekilde malzeme yüzeyine yapışmaktadır.

SİKLONLU TOZ BOYA KABİNLERİ ( MULTİ - MONO )

Siklonlu kabinler sistem olarak toz boya kabini,siklon ve filtre grubundan oluşmakta olup hızlı ve kolay renk değiştirme özelliğine sahiptirler .

Çalışma prensibi kısaca , kabin tabanı eğimlidir ve fanın aşağı yönlü hava hareketi sayesinde boya partiküllerinin özgün ağırlıkları ile boya kabini tabanına doğru hareket etmesi sağlanır.

Emme fanı aracılığıyla sürüklenen boya partikülleri, hava kanalı vasıtası ile önce siklona gelir ve burada merkezkaç kuvvetin yarattığı sürtünme ile hızları azalarak siklon altında birikir. Siklon altına bağlanan sistemler ile boyanın geri kazanımı manuel ya da otomatik yapılmaktadır. ( Geri kazanım yaklaşık %95 - %97’dir )

Siklonda çökelemeyip filtre grubuna gelen çapı ve ağırlığı çok küçük olan tanecikler ise bu bölgede filtrelerle tutulur. Filtrelerin temizliği otomatik olarak basınçlı hava kullanılarak temizlenir ve dış yüzeye biriken boya tanecikleri dökülerek alt depoda toplanması sağlanır.